Album unikátneho fusion projektu Ľubozvuk sa konečne dočká svojho krstu

Výnimočnú nahrávku plnú žánrových prepojení – slovenského folklóru, jazzu a klasickej hudby – sa minulý rok kvôli pandémii nepodarilo privítať na svete slávnostným krstom. Toho sa fanúšikovia projektu Ľubozvuk dočkajú až o týždeň, v stredu 1. júna, v Slovenskom rozhlase za účasti skvelej zostavy hudobníkov, ktorí za albumom stoja.

Hoci debutový album The Point of View projektu Ľubozvuk, ktorý vytvoril slovenský cimbalista a kontrabasista Ľubomíra Gašpara v spolupráci so sláčikovým kvartetom Spectrum Quartett a speváčkou Sisou Fehér, vyšiel už v septembri 2021, na jeho slávnostný krst musel dozrieť ten správny čas. Fanúšikovia nadžánrovej fúzie jazzu a klasickej hudby so slovenským folklórom sa naň môžu tešiť už 1. júna v komornom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave. Lístky na koncert sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.

„Krst CD sme plánovali minulý rok, ale keďže bolo koronové obdobie, tak nám to nevyšlo. Dlhý čas som myslel na to, že by bola veľká škoda, keby toto CD neuzrelo aj také to oficiálne svetlo sveta, lebo je výsledkom spolupráce vynikajúcich muzikantov. Zostava na albume je podľa mňa jedinečná, pretože je tam spojených viacero svetov,“ hovorí autor projektu Ľubomír Gašpar.

„Základ zostavy tvorí zoskupenie Ľubomír Gašpar Cimbal Project, v ktorom hrá Jakub Tököly na klavír, Kristián Kuruc na bicie, Peter Korman na kontrabas a ja na cimbal. Doteraz sme pracovali s folklórom rôznych národov, prearanžovávali sme ich do zaujímavých podôb a spájali so žánrami netradičnými pre cimbal, akým je napríklad jazz. Tentokrát je to so spevom Sisy Fehér, sláčikovým kvartetom Spectrum Quartett a je to čisto slovenské. Slovenské ľudové piesne sú v pôvodnom znení v originálnej podobe,“ dodáva hudobník.

Umelci si pre krst vybrali Slovenský rozhlas, pretože tam veľmi radi koncertujú a priestor im aj divákom poskytuje kvalitný zvukový zážitok. „Ja osobne mám toto rozhlasové prostredie veľmi rád, aj keď akoby trošku zastalo v čase. Má to takú príjemnú svojskú atmosféru,“ vysvetľuje výber miesta slávnostného koncertu Gašpar.

„Svojím spôsobom aj skladby, ktoré sme vybrali pre náš album, zastali v čase. Práve vďaka našim aranžmánom ale získali novú modernejšiu podobu, a dostávajú sa tak bližšie k ľuďom dnešnej doby. Napríklad v jednej zo skladieb som cimbal prepojil cez gitarový efekt a tento experiment posunul cimbal na nepoznané miesta, z čoho som sám milo prekvapený. Veľmi sa na krst nášho CD teším a budem rád, ak sa táto muzika dostane čo najviac medzi ľudí. Myslím si, že po korona období je umenie tým najlepším liekom, ktorý ľudia potrebujú.“

zdroj / autor: PR manažérka Saša Pastorková