April Weeps prichádzajú s novým koncepčným albumom Cataclastic

Štyri roky od vydania kritikmi vrelo prijatého albumu Comma, ktorý bol pre slovenských metalových atmosferikov April Weeps vstupnou bránou k vystúpeniu na legendárnom festivale Wacken Open Air, sa kapela opäť hlási o slovo. Tentokrát je reč o jej treťom albume Cataclastic – koncepčnom diele, ktoré v hudobno-vizuálnej forme prepája svety geológie a psychológie.

Z hľadiska geologického predstavuje album galériu hornín v rôznych fázach a formách výskytu, v ktorej prostredníctvom do slov pretavených myšlienok a do hudby smerovaných pocitov ožívajú javy neživej prírody. Z hľadiska psychologického ide o svedectvo životného príbehu jedinca narodeného do aktuálnej modernej spoločnosti, neustále bažiacej po čoraz vyšších cieľoch, tlačiacej jeho potreby do úzadia.

Jedinca, ktorý je už od narodenia ovešaný očakávaniami predošlej generácie, zachytáva dielo vo fázach hľadania sa, bojujúceho, podriaďujúceho sa, strácajúceho seba samého, až nakoniec zneživujúceho sa sťaby kameň. A práve horniny sú tými činiteľmi, ktoré prenášajú svoj charakter neživosti, bezduchosti, bezmocnosti, a koniec koncov bezvýznamnosti do sféry ľudskej existencie. Či sa tomuto jedincovi podarí znovuobjaviť podstatu bytia, sa dozvieme 3. júna, kedy Cataclastic vychádza.

Album je pre kapelu April Weeps míľnikom z viacerých hľadísk. Tým hlavným bola zmena doterajšieho zaužívaného systému tvorenia piesní, ktorý bol tentokrát otočený o 180 stupňov – hudba bola totiž tvorená do už existujúceho konceptu. Vďaka tomu je albumový materiál veľmi rôznorodý a posúva zvuk kapely do doteraz neprebádaných sfér.

Zároveň sa kapela po prvýkrát rozhodla uchopiť proces nahrávania, produkcie a vytvárania grafickej stránky albumu plne do vlastných rúk, čím sa Cataclastic stáva jej autentickým vlastníctvom viac ako kedykoľvek predtým. Jedinou pomyselnou výnimkou tejto autenticity je mastering, o ktorý sa postaral švédsky majster svojho remesla Jens Bogren z Fascination Street Studios (jeho rukami prešli nahrávky kapiel ako Katatonia, Opeth, Dimmu Borgir a ďalších).

Zoznam skladieb na albume Cataclastic:

1. Igneous
2. Fundamental Ingressions
3. Crossing the Waves
4. Briolette Cut
5. Into the Mass Flow
6. Ruptures
7. Cataclasis
8. Lithos

Najbližšie sa kapela predstaví naživo 11. júna na benefičnom festivale Angelus Fest, ktorý sa bude konať na banskobystrickom amfiteátri. Všetky peniaze vyzbierané na vstupnom poputujú na konto občianskeho združenia Svetielko nádeje, ktoré pomáha deťom s onkologickými ochoreniami.

zdroj / autor: April Weeps