Banda vydáva dvojsingel Dve koledy. Vypočujte si svieže spracovanie ľudoviek

Úspešná slovenská world music skupina Banda dnes zverejnila novú dvojskladbovú nahrávku s názvom Dve koledy. Tvoria ju málo známe ľudové piesne, vianočná Kolada a novoročná Božedaj, ktoré Banda spracovala vo svojom typickom nadžánrovom, hravom a aranžérsky prepracovanom štýle.

Medzinárodne uznávaná a oceňovaná skupina zároveň so zverejnením dvojice noviniek oznamuje, že mení svoj oficiálny názov na Banda Slovakia. Dôvodom je lepšia identifikácia kapely práve v zahraničí a na internete. Slovo Banda totiž v španielskych hovoriacich krajinách znamená orchester či hudobnú skupinu, a je teda súčasťou názvu tisícok hudobných zoskupení.

Informácie o skladbe Kolada (Vianočné koledovanie):

Hudba: ľudová tvorba, Samo Smetana, Banda
Text: ľudová tvorba, Samo Smetana
Výrobca a vydavateľ: Pro Etno
Producent: Samo Smetana
Nahrávanie, mix, mastering: Ján Mudroch

Účinkuje Banda v zložení:

Eva Brunovská – spev, vokalíza, klavír
Samo Smetana – vokalíza, husle
Alžbeta Lukáčová – cimbal
Ivan Hanula – viola, spev
Peter Obuch – kontrabas, spev
Igor Ajdži Sabo – bicie, perkusie, spev

+ hostky: Martina Potkányová a Jarka Maťková – spev

Charakteristika a regionálny pôvod piesne:

Ľudové vianočné koledy – tradičné obchôdzkové piesne dievčat-koledníčok z Dolnej Poruby pri Trenčíne.

Informácie o skladbe Božedaj (Novoročné vinšovanie):

Hudba: ľudová tvorba, Samo Smetana, Banda
Text: ľudová tvorba
Výrobca a vydavateľ: Pro Etno
Producent: Samo Smetana
Nahrávanie, mix, mastering: Ján Mudroch

Účinkuje Banda v zložení:

Samo Smetana – spev, vokály
Peter Obuch – spev, kontrabas, vokály
Ivan Hanula – spev, viola, vokály
Alžbeta Lukáčová – cimbal, vokály
Eva Brunovská – klávesy, spev
Igor Ajdži Sabo – bicie, perkusie, vokály

Charakteristika a regionálny pôvod piesne:

Ľudová vianočná pieseň – koleda novoročných vinšovníkov z obce Hlboké pri Senici, ktoré chlapci po domoch spievali prekvapivo nie v záhoráckom nárečí, ale aj v spisovnej reči.

World music skupina Banda Slovakia (predtým Banda) je kapela, ktorá sa inšpiruje predovšetkým slovenskou tradičnou ľudovou hudbou, ale aj inými hudobnými žánrami a hudbou národov celého sveta. Na koncertoch používa akustické nástroje: cimbal, violu, husle, kontrabas, heligónku, mandolínu, buzuki, koncovku, gajdicu, bicie, rôzne druhy perkusií a sample akustických nástrojov (keyboard). Využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale aj v novej, originálnej podobe. Členovia skupiny sú skúsení muzikanti rôznych žánrov a zároveň odborníci na ľudovú hudbu.

V roku 2010 kapela vydala vo vydavateľstve Pavian Records svoje prvé štúdiové CD s názvom Banda jedna. V októbri 2011 sa album vo  World Music Chards Europe (www.wmce.de) umiestnil na 8. priečke, čo bolo v tom čase najlepšie umiestnenie slovenskej skupiny v histórii. Druhý štúdiový album s názvom hraBanda vyšiel v roku 2014. Presadil sa nielen v európskom (14. miesto vo World Music Chards Europe v januári 2015), ale aj americkom (4. miesto v Global Village Top 40 Albums vo februári 2015) a globálnom priestore (pieseň Nadeja bola júla do október 2015 nepretržite na 1. mieste v Top 40 Tracks of World Music Charts na webe Ethnocloud.com).

Tretí štúdiový album Telegrafy vyšiel v októbri 2018 a skupina zaň získala prestížne ocenenie Radio_Head Award v kategórii World music & Folk. V apríli 2019 sa nahrávka umiestnila na 19. mieste rebríčka World Music Charts Europe.

Kapela má za sebou viacero vystúpení v televíznych či rozhlasových programoch a koncerty po celom Slovensku vrátane festivalov ako Pohoda, Lodenica, Východná, Myjava či Terchová. Pravidelne tiež koncertuje v Českej republike a má za sebou aj vystúpenia v Nemecku (napr. prestížny festival v meste Rudolstadt), Poľsku, Rakúsku, Veľkej Británii, Taliansku, Holandsku či na Ukrajine. Na českom showcase festivale Czech Music Crossroads v rámci Colours of Ostrava 2015 bola Banda zahraničnými odborníkmi vyhodnotená ako jedna z najperspektívnejších zúčastnených skupín. Veľký úspech zaznamenala aj na najprestížnejšom podujatí žánra world music vo svete – na putovnom veľtrhu WOMEX, ktorý bol v roku 2017 v Katowiciach. 

Banda sa významnou mierou podieľala na tvorbe hudby do hudobno-tanečného hraného filmu Tanec medzi črepinami režiséra Mareka Ťapáka a historického seriálu 1890 režiséra Petra Begányiho. Na konte má aj vydarené vlastné videoklipy k piesňam Javor (2015) a Horčica (2018).

Zdroj: Hudba.sk