Báseň Janka Kráľa z roku 1845 v hip-hopovom šate od žilinskej kapely deFilé.

Žilinská alternatívno-rocková kapela deFilé natočila videoklip k svojmu druhému singlu s názvom Remeselník. V tvorbe kapely predstavuje Remeselník výnimočnú záležitosť, keďže žánrovo ide o hip-hop. Text piesne tvorí báseň legendárneho slovenského básnika a prozaika Janka Kráľa, ktorú napísal v roku 1845.

Napriek rokom, ktoré uplynuli medzi napísaním básne a jej súčasným zhudobnením, je jej text stále veľmi aktuálny. „Žijem len pre jedenie, bodaj také stvorenie čert horúci vzal,“ Spieva sa v refréne tejto skladby, ktorá je viac ako 170-ročnou kritikou konzumného života. „Príbeh tejto básne odzrkadľuje trápenie a rôzne strasti básnika počas jeho putovania za prácou, čo je celkom bežné aj v týchto časoch,“ hovorí Mio, spevák kapely deFilé.

O zaujímavé video sa postaralo žilinské štúdio Matilda Photography – Viktor Rek. Raritou je, že bolo celé natočené na mobilný telefón. Keďže ide o relatívne energickú skladbu, pri nakrúcaní sa členovia kapely aj trochu zapotili. Natáčalo sa vo viacerých undergroundových lokalitách v Žiline. Remeselník nadväzuje na prvý videoklip k piesni Mlčanie, ktorá je podobne zhudobnením básne súčasného slovenského básnika Rudolfa Dobiáša.

Kapela začala tvoriť na jar 2018. Je to zmes súčasného, alternatívneho rocku, funku a popu. Členovia:

Martin Korenko – spevy, gitary / vocals, guitars

Matúš Dobeš – basa, electronické sample / bass, electronic samples

Daniel Divinec – bicie, vokály / drums, vocals

zdroj / autor: deFilé