Dano Heriban je Chipsy King

Deti nepotrebujú prvoplánové detské pesničky plné zdrobnenín a lacných rýmov. Minimálne ak sa bavíme o deťoch vo veku škôlkarov a vyššie. Dano Heriban to vie a v tomto duchu sa nesú aj jeho albumy pre detských poslucháčov, ktoré sú práve vďaka tomu rovnako zaujímavé aj pre rodičov. Po úspešnom debute pre deti s názvom Čosi úsmevné to dokazuje aj albumom Chipsy King.

Pre známeho herca a speváka ide už o štvrtý sólový album, pričom prvé dva sú cielené pre dospelé publikum. Popri veselých pesničkách na albume nájdeme aj také, ktoré citlivo nazerajú do detského sveta, z ktorého Dano Heriban vyťahuje dôležité témy. Túžbu po súrodencovi približuje song Brata, sestru chcem. Úctu k starým rodičom a ich životnej múdrosti zdôrazňuje pieseň Dedko so spevom legendárneho Jozefa Barinu a Detského speváckeho zboru Trnava. Okrem toho však zaujme i výrazná basová linka a pulzujúce klávesy, ktoré sprevádzajú silný text Daniela Heviera.

Typicky rodinnou skladbou s vianočným nádychom je Pyžamový deň, v ktorej hosťuje Zuzana Norisová. V tomto prípade spevák, hudobník a skladateľ stavil na jednoduchú melódiu doplnenú dychovými nástrojmi a v popredí stojí text, v ktorom sú šikovne zakomponované názvy filmov a nestarnúcich hitov z nich, ktoré počas Vianoc znejú vo väčšine domácností. Pieseň je presne taká, ako hovorí jej názov – lenivá, rodinná, pohodová, príjemná. No a potom je tu ešte Mama z neba. Emotívna bodka albumu, ktorej text obsahuje aj zopár gýčových fráz, ale ako mama viem prižmúriť obe oči a vnímať celkový kontext piesne.

Prístup Dana Heribana k hudbe nespadá pod nálepku tvorba pre deti. Piesne nestoja na úhľadných melódiách, nevnucujú sa svojou jednoduchosťou a priamočiarosťou. Naopak, poslucháči sa stretnú s plnokrvným kapelovým zvukom a tak ako v prípade albumu Čosi úsmevné, aj tentoraz sa môžu vydať za hranice viacerých hudobných žánrov. Autorský prístup však zároveň vhodne reaguje na potreby detského poslucháča, preto piesne obsahujú mimoriadnu dynamiku, chytľavé rytmy a dobre namiešanú zmes hudobných nástrojov. Na druhej strane sa ale Heriban bez váhania prosto posadí za klávesy alebo si prizve sláčikové kvarteto a ukáže, že sa nebojí ani komornejšej atmosféry.

V súvislosti s jeho tvorbou pre dospelých sa hovorilo o hudobnom odkaze Jara Filipa či Deža Ursinyho. V tomto kontexte oceňujem, že si v tvorbe pre deti drží podobný štandard, aj keď samozrejme v odľahčenejšej forme. Dano Heriban, ktorý je s výnimkou piesne Muflón Anciáš (Braňo Jobus) autorom všetkých skladieb, na album nenapísal jednoznačný hit podľa zaužívaných postupov. Inštrumentálna pestrosť sa postarala o to, že žiadna z piesní vyslovene nevytŕča a neponúka sa. Hity si z kolekcie desiatich skladieb zvolia detskí poslucháči sami, intuitívne.

Dano Heriban – Chipsy King
(HeDart, 2020)

1. Mrož Maroš
2. Chipsy King
3. MaCo Laco
4. Mesiac
5. Dedko
6. Brata, sestru chcem
7. Mobily
8. Muflón Ancijáš
9. Pyžamový deň
10. Mama z neba

zdroj: Hudba.sk