Filip Jánošík a Hotoví Umelci pritvrdili v coververzii od M. Gombitovej – Vyznanie.

Skupina Filip Jánošík a Hotoví Umelci sa nedávno pokúsila vydať svoju značne kontroverznú verziu notoricky známeho hitu Vyznanie od Mariky Gombitovej, ktorú za ostatné desaťročia spievali desiatky slovenských interpretiek a superstaristiek. Banskobystrickí muzikanti hrajúci tzv. „zbojnícky rock’n’roll“ ju pretvorili do nečakanej podoby na svoj debutový album Povedz Loď.

Autori piesne Kamil Peteraj a Janko Lehotský však s vydaním prerobenej skladby nesúhlasili. „Volal som s pánom Peterajom, bol veľmi slušný, úctivý a dal nám aj niekoľko dobre mienených rád. Keď som mu skladbu posielal, čakal som horšiu reakciu, vytiahli sme z tej skladby až príliš veľa temna. Ja som ho tam ale počul, tento nápad som v hlave nosil už roky, nemohli sme skrátka odolať,“ hovorí líder skupiny Filip Jánošík.

Hoci oficiálne vydanie skladby Vyznanie kapele neprešlo, svojich fanúšikov o tento experiment nechcela ukrátiť a demo nahrávku zverejnila aspoň na svojom Youtube kanáli a sociálnych sieťach. Reakcie na ňu sú zmiešané, niektorí poslucháči boli z tejto verzie nadšení, iní sa zhodli, že nápad s vyzdvihnutím temnej atmosféry piesne je zaujímavý, nie každému však sadla záverečná „metalová“ minúta, ktorá pôsobí až príliš groteskne. Tá možno odradila aj samotných autorov originálu od schválenia vydania tejto verzie. V každom prípade by bolo zaujímavé prečítať si ich odôvodnenie či názor Mariky Gombitovej.

Filip Jánošík a Hotoví Umelci vo svojej hudbe experimentujú s folklórnymi nástrojmi ako cimbal a akordeón. Album Povedz Loď vydávajú netradične po častiach (vo forme samostatných EP nahrávok) od mája 2021, pričom na jeho tretej časti, ktorá je najnovšou a zároveň poslednou, výrazne pritvrdili. Alternatívne Vyznanie by sa do kolekcie výborne hodilo, no o známe melódie aj tak nie je núdza.

Filip Jánošík a Hotoví Umelci sa po vydaní poslednej časti chystajú na koncertné leto, budete ich môcť vidieť v týchto termínoch:

17. 6. (21:00) – Banská Bystrica, Námestie SNP
16. 7. (21:00) – Nová Baňa, Zraz VW kemperov pri tajchu
19. 8. – Heľpa, festival Horehronské Mecheche
27. 8. – Rajecké Teplice, festival Skaly

Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke kapely www.filipjanosik.sk.

zdroj / autor: Filip Jánošík, foto: Marek Bellay