Formácia Protiklad vydáva album Pandemický mix.

Projekt Protiklad, ktorý tvorí spevák a gitarista Lukáš Kniebügl, basgitarista Ján Kostolány a bubeník Oliver Beer, vydáva svoj debutový album Pandemický mix. Indie rocková albumová novinka, ktorá čerpá inšpiráciu z klasického slovenského bigbítu vznikla počas druhej vlny pandémie v minulom roku.

Album Pandemický mix textovo reflektuje súčasné spoločenské výzvy, s dôrazom na komplikovanosť medziľudských vzťahov a apatiu k celospoločenským otázkam značnej časti obyvateľstva. Skladby predstavujú výber z tvorby tria od roku 2018. Tri z nich vznikli počas pandémie v roku 2020 (Demagóg, Stoj, Ľudovo-elitárska). Staršie skladby vznikli spontánne najmä v dôsledku spoločenských zmien koncom februára 2018. Zameriavajú sa na politické dianie a spoločenskú apatiu, ktorá s krízou riadenia krajiny úzko súvisí.

Piesne sú hudobne priamočiare bez tendencie umelo zaujať muzikantskými zvratmi alebo neurčitými metaforami. Naliehavosť v textoch (Nemáme čas) strieda pokojnejšia poloha (Pokora) keďže album nechce budiť pocit monotónnosti alebo banálnosti. Žánrovo sa pohybuje od Radiohead (Splín) cez grunge (Demagóg) až po hip-hopový sound v skladbe Námaha. Chalani ochutnali aj experimentálnejšiu formu v skladbe Rácio.

Všetkých 12 autorských skladieb Lukáša Kniebügla nahrávali od októbra do decembra v domácich karanténnych podmienkach. Tvorbe nezabránila ani pandémia a album vznikal na diaľku v Nitre, Bratislave a Prahe. Napriek rôznym zákazom sa na albume Pandemický mix stretli veľké mená. Na albume vystupujú okrem iných aj Marián Slávka (bicie), Marián Jaslovský (saxofón), Robert Kolář (trúbka) či Juraj Janík (piano).

Finálne skladby boli zmixované a mastrované Majom Džubákom v Smile 4 You Records štúdiu v Bratislave, ktorý na album prispel čiastočne aj producentsky. Vďaka svojim skúsenostiam zdôraznil posolstvo jednotlivých skladieb. Ilustráciu čerta venoval Lukášovi slovenský výtvarník Marek Ormandík pri návšteve v jeho ateliéri. Album vychádza vo februári v prvotnom náklade 200 kusov, spolu s 15 kusmi LP platní.

zdroj / autor: Hudba.sk, Info a foto poskytol Lukáš Kniebügl.