Gitarista Brian Baják vydal metalové inštrumentálne EP 8 Billion Light Years Away

Slovenský gitarista, skladateľ a multiinštrumentalista Brian Baják, známy svojou komplexnou technickou hrou na elektrickej gitare, testovaním gitarových aparatúr a vybavenia, štúdiovou produkciou a dlhoročnou spoluprácou so slovenským výrobcom gitár, firmou Sivčák, vydal svoje prvé inštrumentálne EP s názvom 8 Billion Light Years Away, ktoré obsahuje 6 skladieb.

EP vyšlo vo vlastnej produkcii a okrem živého zvuku ozajstných gitarových zosilňovačov a živých bicích účinkuje na EP celkom 5 rôznych bubeníkov. „Spolupráca s jednými z najlepších bubeníkov, ktorých poznám, je pre mňa veľmi inšpirujúca a posúva celú tvorbu a výsledný zvuk na vyššiu úroveň,“ hovorí Brian Baják. Na albume si zabubnoval Martin Mikolaj, Adrián Ciel, Christopher Géci, Palo Chodelka Jr. a Otto Greschner.

„S Brianom sa poznáme od súťaže Sabian Drum Battle 2014. Ako bubeník si Briana veľmi vážim a som otvorený každej spolupráci aj do budúcna. Spolupracovali sme na rôznych projektoch, až jedného dňa sa mi ozval, či by som nemal záujem nahrať bicie do skladby Interstellar. Skladba ma ako progresívneho bubeníka hneď chytila za srdce. V Brianovi vidím veľký potenciál, skladbu sme stihli nahrať počas koronového obdobia v Žiline a nahratie klipu sa konalo onedlho,“ uviedol Chritopher Géci.

„S Brianom sa poznáme dva roky a aj napriek tomu, že je medzi nami určitý vekový rozdiel, tešil som sa z možnosti nahrať bicie do dvoch jeho songov. Neváhal som a už o týždeň sme u Briana v štúdiu vytvorili super songy, ktoré dúfam, že budú fanúšikov baviť rovnako ako mňa,“ prezradil Martin Mikolaj.

Brian Baják je slovenský gitarista, producent, skladateľ a spevák. Začal hrať na klavír vo svojich 6 rokoch a pokračoval s týmto nástrojom 9-ročným štúdiom na poli klasickej hudby, čo mu poskytlo silné hudobné základy. Gitare sa začal venovať až neskôr a technicky sa mu podarilo doštudovať mnohé aspekty modernej elektrickej gitary počas jeho života v Londýne. Svoju gitarovú kariéru spojil so slovenskou značkou gitár Sivčák, ktorá od roku 2008 vyrába Brianov podpisový model gitary s označením BW#GS.

V súčasnosti pracuje Brian ako hudobný producent a zvukový inžinier a venuje sa vlastnej sólovej tvorbe. Aktuálne spolupracuje so známym českým bubeníkom Milošom Meierom, s ktorým sa občas objavuje aj na pódiu v rámci bebeníckej šou Drumming Syndrome. V minulosti pôsobil Brian Baják okrem iných aj v kapelách HT, Brainscan, Problem či Baron Blade.

Krátky album je dostupný na všetkých platformách streamujúcich hudbu, ako aj vo fyzickej podobe na CD, ktoré si možno objednať cez sociálne profily umelca. Napísanie, naštudovanie a nahratie tohto EP z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

autor / zdroj / foto: Brian Baják