Heľenine Oči novinkou „Cirkus“ reagujú na spoločenské témy, ktoré rozdeľujú ľudí.

Hudobníci z kapely Heľenine Oči si pred ústa servítku nedávajú. V minulosti prostredníctvom svojich skladieb poukázali na problém s prešovským obchvatom či kauzy, v ktorých zasahovala NAKA. Tentokrát skladbou Cirkus poukazujú na to, ako najpoužívanejšia sociálna sieť s jej algoritmami rozdeľuje Slovensko.

Novinka Cirkus je ďalšou skladbou z pripravovaného albumu s rovnomenným názvom. „Na tejto skladbe sa podieľalo viac členov kapely, prvotný tvorivý impulz prišiel od bubeníka Pavla Balčáka, finálne aranžmány sme doťukli s naším dvorným producentom Adamom A. Kurucom,“ hovorí líder kapely Martin Mihalčín.

Text piesne spevákovi napadol začiatkom roka 2020 keď počas ciest po zahraničí zvykol večer sledovať dianie na Slovensku prostredníctvom sociálnej siete. „Premýšľanie o tejto téme ma utvrdilo v rozhodnutí opustiť súkromné aktivity na sociálnych sieťach a doteraz som s týmto rozhodnutím spokojný. Text piesne si podľa môjho názoru každý rozanalyzuje najlepšie sám,“ dodáva Mihalčín.

Heľenine Oči si aj tentokrát do nahrávacieho štúdia prizvali šikovných hudobníkov. Trúbku nahrával Pavol Jeňo a akordeón Ján Brdka a Nikola Kizić. Skladba sa nahrávala v štúdiu Perina a o mix a master sa postaral Martin Migaš. Videoklip Cirkus sa nakrúcal s pomocou kamaráta kapely Petra Rončíka, ktorý si v minulosti párkrát s kapelou Heľenine Oči zahral ako hosťujúci gitarista. Účinkujúci v novom videu sú všetko priatelia zoskupenia, herci z Prešova a okolia.

„Témou klipu je poukázať na to, čo je už väčšine ľudí jasné. Na rozhádanosť, nespokojnosť či dokonca agresivitu ľudí, ktorých rozdeľujú spoločenské témy. Algoritmus na sociálnych sieťach nám ponúka články, ktoré nás v tomto virtuálnom priestore udržia čo najdlhšie. Je jedno, či sú tie články relevantné a podložené faktami alebo ide o cielenú demagógiu, propagandu alebo hoaxy. Ľudia si nechtiac vytvárajú svoj názor na život a svet práve na základe týchto, často nepravdivých informácií. A tú svoju ‚pravdu‘, ktorú im namiešal algoritmus sociálnej siete, čoraz agresívnejšie presadzujú a pretláčajú vo svojom okolí a na svojich profiloch. Často sa tak stane, že sú rozhádané rodiny a kamaráti,“ vysvetľuje spevák tému videoklipu i pesničky.

zdroj / autor: Janka Marczellová. PR Heľenine Oči