Hit Jany Kirschner v rusínčine? Štefan Štec prespieval pieseň „Láska neumiera“.

Viete, ako sa povie po rusínsky Láska neumiera? Ľubov neumerať. A presne tak sa volá aj špeciálna verzia titulnej piesne seriálu Slovania, ktorú vo svojom materinskom jazyku naspieval Štefan Štec spoločne so skupinou Fajta a jej autorkou Janou Kirschner.

Od premiéry piesne Láska neumiera ubehli štyri mesiace. Za ten čas bola skladba, ktorú zložila Jana Kirschner, desať týždňov najhranejšou domácou piesňou v slovenských rádiách. Teraz je tu nová verzia skladby, v ktorej si autorka a hlavná interpretka vymenila rolu so svojím hosťom. Štefan Štec, ktorý v pôvodnej verzii spieva druhý vokál, preložil originálny text do rušínčiny a nahral pieseň nanovo so svojou skupinou Fajta, tentoraz ako hlavný spevák.

„Musím povedať, že výmena rolí bol Jankin nápad. Už od začiatku sa pohrávala s touto myšlienkou. Je to pre mňa, ako príslušníka menšiny, veľká vec! Sme zvyknutí, že sa naše zväčša rusínske skladby prekladajú do slovenčiny, aby im ľudia rozumeli. Toto je však nová situácia. Etablovaná umelkyňa poskytne svoju skladbu, aby vyšla v rusínskom znení. Je to krásny pocit, a zároveň prejav úcty k menšinám,“ teší sa zo spolupráce Štefan Štec.

Ako pôvodná, tak aj rusínska verzia piesne vznikala počas pandémie na diaľku medzi Londýnom a Košicami. A aj keď ide už o druhú spoluprácu Jany Kirschner so Štefanom Štecom, osobne sa ešte nikdy nestretli. „Bolo to náročnejšie, pretože pri tvorbe a vôbec umeleckom procese sa niektoré záležitosti nedajú napísať do správy. Ale toto je doba, ktorú žijeme a ktorá nás naučila improvizovať. Našťastie žijeme v čase technológií, takže spojením týchto všetkých faktorov sa nám pracovalo výborne a myslím si, že je to počuť aj vo výsledku,“ prezradil spevák.

Videoklip k novej verzii piesne vznikol zo záberov, ktoré počas viacfázového nahrávania členov skupiny Fajta v štúdiu Klaksón nakrútil kontrabasista Viliam Grega. O finálny strih sa postarala Vladimíra Vrbiňáková.

„Režisérom klipu je táto doba. My sme sa s kapelou v štúdiu spoločne nestretli. Protipandemické opatrenia nám to vtedy nedovolili. Každý z kapely mal presný čas nahrávania. Po celú dobu tam bol náš kontrabasista, ktorý je aj výborný fotograf. On nám urobil zábery, ktoré sa neskôr prestrihali do hudby. Atmosféra bola zvláštna, keďže sme tam nemohli byť spolu. Bolo to však po dlhej dobe, čo sme mohli vôbec prísť do štúdia. Cítiť to hlavne vo výslednom zvuku. Veľa energie a zápal pre novú vec! Mali sme neuveriteľnú chuť!“ doplnil Štefan Štec.

zdroj / autor: Hudba.sk, PR manažér Marek Kučera.