Martin Harich a skupina For You majú spoločnú novinku Right Beside You

Spevák a skladateľ Martin Harich a vokálna skupina For You predstavili spoločnú pieseň Right Beside You. Všetky zvuky v novinke sú vytvorené výlučne hlasmi šestice spevákov. Autorom hudby aj textu je Martin Harich, réžiu klipu majú na konte všetci vokalisti a nakrúcali ho na krásnych miestach Liptova.

Acapella formáciu For You tvorí päť hlasov Milan Masiarik – tenor, Emil Esso Smoliga – beatbox/tenor, Nika Barľáková – alt, Katalin Lantos Borbély – soprán a Andrej Mann – bas. K nim sa teraz pridal Martin Harich, ktorý zložil novú pieseň počas minulých Vianoc v New Yorku.

„Do mobilu som si nahral prvý úryvok skladby a neprikladal som tomu veľkú váhu. Na cestách vždy tvorím a niekedy je v prvej forme pesničky ťažké rozpoznať, čo je použiteľné a čo nie. Bol som vtedy skoro tak zasnený, ako tá pieseň samotná. A pamätám si, že najviac ma tešil akýsi pokoj, ktorý z nej išiel. Prišiel som na to cestou domov v lietadle do Európy. Človek počas takého dlhého letu nemá veľa možností čo môže robiť, tak som si vypočul všetky nahrávky z Ameriky. Táto mi zostala najviac v hlave a hneď som v nej počul ľudské hlasy, veľa ľudských hlasov,“ prezradil.

Novinku Right Beside You nahrali For You a Martin Harich v štúdiu v Bratislave. Mix mal na starosti Milan Masiarik, s produkciou na diaľku pomohol aj maltsko-britský producent Rikki Lee Scicluna. Finálny master má na svedomí Ján Zborovjan. „Text skladby je o ľudských bublinkách, v ktorých sa každý z nás kotúľa svojim smerom a robí tento svet farebnejším. Demo piesne som koncom minulého roka poslal Miňovi z For You. Už predtým sme o sebe vedeli a trochu premýšľali nad spoluprácou. Akurát sme možno čakali na vhodnú skladbu,“ konštatuje Martin Harich.

Aranž vokálov pripravili Milan Masiarik spolu s Nikou Barľákovou a celú rytmickú časť produkoval Emil Esso Smoliga. Skladba vychádza pod nemeckým labelom Cap-sounds. „Skladbu sme nahrávali od januára 2021 v našom štúdiu For You. Maťo musel vždy pricestovať za nami, keďže je z Liptovského Mikuláša a naše štúdio je v Bratislave. Martin Harich je výborný hudobník, ktorý vie čo chce a zároveň pozná cestu, ako sa tam dostať. Spoluprácu sme si užívali. Približovali sme si navzájom svoje predstavy, až vznikla verzia skladby, ktorá sa nám všetkým páčila,“ hovorí o vzniku skladby Milan Masiarik.

„Aj keď je naša tvorba v porovnaní s Maťom odlišná, sadli sme si skvele už od prvého stretnutia. Jamovali sme ostošesť. Spolupráca nás po celý čas veľmi bavila,“ neskrývala radosť Nika Barľáková. Videoklip k skladbe Right Beside You nakrúcal Rajmund Petrík a režírovali ho všetci speváci. Točilo sa v Liptovskom Mikuláši v kaviarni Arch caffé, na Liptovskej Mare a pri vodnej nádrži Domaša.

„Stavili sme na ľudské bublinky v kaviarni, ktoré kráčajú za svojím cieľom a na konci sa spoja – možno ani sami nevedia ako. Je to jedna z hlavných myšlienok piesne a verím, že samotný klip tento pocit podporí. Pôvodne sme chceli nazbierať niektoré scény aj v zahraničí. Ale kvôli aktuálnej situácii sme nakoniec všetky scény nakrútili doma – na Slovensku. Vždy si hovorím, že všetko je tak – ako to má byť,“ vysvetlil Martin Harich.

„Pri nakrúcaní sme sa cítili parádne, konečne sme vypadli z domu a mohli sme odcestovať do Liptovského Mikuláša, Martin nám ukázal prekrásne miesta, kde sme potom aj nakrúcali zábery s dronom. Napriek tomu, že nám bola zima, užili sme si to, nálada bola vynikajúca, všetko sme na čas stíhali. Na konci dňa zapadlo naše auto do blata, a tak páni museli absolvovať aj jeho vytlačenie z blata, viete si predstaviť, ako potom vyzerali?“ uzatvára s úsmevom sopranistka Katalin Lantos Borbély.

zdroj / autor: Hudba.sk, PR manažérka Nora Krchňáková z NK Factory