Martin Harich a ukrajinská speváčka Julay vydali emotívnu pieseň Milenci bôľu

Ukrajinská speváčka žijúca v Prahe Julay a slovenský spevák a hudobník Martin Harich spoločne vydávajú pieseň Milenci bôľu. Emotívna skladba, z ktorej v dnešnej dobe až mrazí, je naspievaná ukrajinsky a slovensky. Pôvodná slovenská verzia piesne vyšla na 77. výročie Slovenského národného povstania.


Pesnička Milenci bôľu pochádza z albumu zhudobnených básní povstaleckého bojovníka za mier Karola Pajera, ktoré Martin Harich vydal v minulom roku. Text skladby, ktorý vznikol počas 2. svetovej vojny, týmto dielom dostáva veľmi aktuálny rozmer. Ukrajinsko-slovenská verzia sklady Milenci bôľu vznikla veľmi spontánne len pred pár dňami.

„Julay ma oslovila na spoluprácu ešte pred tým, ako situácia na Ukrajine vyústila do toho, čím žije tieto dni celý svet. Pôvodný plán klasickej spolupráce ale neskôr chytil hlbší rozmer. Minulý rok som na SNP vydal album zhudobnených básní Karola Pajera, hrdinu 2. svetovej vojny. Je až mrazivé, ako jeho texty vystihujú dnešnú situáciu. Nakoľko je Julay pôvodom z Ukrajiny, práve ona navrhla naspievať pieseň o nádeji. Milenci bôľu boli z oboch strán jednoznačnou voľbou. Veľmi som nad tím nepremýšľal a rovno chytil kytaru,“ hovorí o vzniku aktuálnej verzie piesne Martin Harich.

Hoci už od 7 rokov žijem v Českej republike a je mojím súčasným domovom, ani v týchto chvíľach nezabúdam na to, v ktorej krajine som sa narodila a odkiaľ pochádzam. Súčasná tragická situácia ma zasahuje hlavne tým, že na Ukrajine mám stále otecka a ďalšiu časť rodiny. Cez túto pieseň by som chcela im a všetkým statočným ľuďom, ktorí tam prežívajú každodenné hrôzy poslať silu a nádej. Nádej na to, že zas príde deň, keď nezaznejú sirény. Nádej na deň, keď okolo domu neprejdú vojaci. Nádej na ráno, keď miesto dymu z bômb uvidia žiariace slnko. Silu na to bojovať za našu zem a slobodu. Silu na to sa nikdy nevzdať. Silu nikdy nepodľahnúť. Vieru na mier,“ hovorí Julay. „Rada by som tiež spomenula, že si vážim a obdivujem solidaritu Čechov, Slovákov a celého sveta. Vďaka Vám! Cítim ju na každom kroku,“ dodáva.

Skladba Milenci bôľu vyšla na YouTube a streamovacích službách v piatok 11. marca, jej ukrajinský názov je коханцы болю. Album Karol Pajer – utajený hrdina nahral a naspieval Martin Harich v minulom roku a je už v poradí autorov ôsmy album. V týchto dňoch si spevák tiež pripomína výročie 10 rokov pôsobenia na slovenskej a českej hudobnej scéne.

zdroj / autor: Milana Bazanac Kadlčíková