Mladá nitrianska kapela Dis Is Markéta vydala debutové EP hrajžemi

Kapela Dis Is Markéta po singli Torysa predstavila prvý ucelený projekt EP s názvom hrajžemi. Tvorí ho päť piesní, inšpirovaných folklórom, world music aj súčasnou hudbou.

Nitrianska formácia funguje už tretí rok. „Stretli sme sa ako piati muzikanti z rôznych hudobných svetov, spojil sa v nás folklór s klasickou aj experimentálnou hudbou a zrazu to zafungovalo,“ opisuje jej vznik speváčka Martina Kertészová. Výsledkom je pestrá paleta zvuku – od autentickej sugestívnej piesne, cez silné ľudové nápevy v rôznych zvukových obmenách a náladách až po netradičné hudobné kompozície.

„Pri nahrávaní bol pre nás východiskom čistý zvuk akustických nástrojov – klavír, violončelo, gitara či klarinet, ktorý sme aj vďaka pomoci producenta dostali do dnešného zvuku,“ dopĺňa klaviristka Martina Janegová. O master, mix a produkciu EP sa postarali Tomáš Lobb a Martin Zaujec z novovzniknutého nitrianskeho štúdia Beyond Music studio, známi tiež z kapely Luvver. Atmosféra celého EP je snová a podčiarkuje ju aj samotný vizuál, ktorý vznikol v spolupráci s fotografkou Barborou Vaculovou.

Kapela má na jún naplánovaný krst svojho debutu, ktorý predstaví na viacerých koncertoch po Slovensku aj Česku. „Máme radosť, že môžeme opäť hrať naživo. Vznikli sme ako koncertná kapela, to je to, čo nás baví zo všetkého najviac dodáva Martina. Nové EP hrajžemi je k dispozícii na Youtube, Spotify a ďalších streamingových platformách.

zdroj / autor: Martina Kertészová & Dis Is Markéta, foto: archív skupiny