NOT YET AWAKE: „Metalcore je proste to, kde sme sa spolu našli.“

Dnes tu mám niečo pre fanúšikov melodickejšieho metalcore-u. V Seredi vznikla kapela NOT YET AWAKE a do sveta vypustila už pár piesní a chystá debutový album. Vyspovedal ich Lukáš Polák z Hlukoskop.sk

Zdravím, kedy prišla prvá myšlienka, že založíte kapelu a aké boli jej prvé kroky?

Dalo by sa povedať, že počiatok našej kapely siaha až k ZUŠ Rosinského v Nitre, kde sa väčšina z nás pred rokmi spoznala a kde sme sa učili hrať na naše nástroje. Už vtedy sme sa snažili dať dokopy kapelu, ale to sme boli ešte deti. Po rokoch a po množstve iných projektov nás to zasa pritiahlo k sebe. Hneď na prvých skúškach sme položili základy k niekoľkým songom, z ktorých napríklad “Bez hraníc“ sa dostala až do štúdia a z ktorej je cítiť neobrúsené počiatky našej tvorby. Najväčší problém ale boli priestory, ktoré sa nám dlho nedarilo zohnať. Prvý rok našej existencie bol určite poznačený hľadaním a vytváraním miesta, v ktorom by sme mohli dať zelenú našej fantázii.

NOT YET AWAKE – čiže neprebudení. Prečo ste si zvolili tento názov?

NYA alebo Not yet awake – slovné spojenie, na ktorom si aj angličan zamotá jazyk. Je to jedno z takých tých blbých slov, ktoré ťa náhodne napadnú počas dňa a nevieš ho dostať z hlavy. Názov vo voľnom preklade z angličtiny znamená „neprebudení“ a satiricky odkazuje na dnešnú spoločnosť. Našimi slovenskými textami sa snažíme prebudiť čo najviac ľudí a prinútiť ich zamyslieť sa nad prítomnosťou.

Hráte melodickejšiu podobu metalcoru. Odkiaľ ste čerpali inšpirácie a prečo práve tento štýl?

Štýl, ktorý hráme, nebol vopred nijak dohodnutý. Proste sme sa stretli, porozprávali sa o tom, čo by sme chceli hrať, nacvičili nejaké covery, z ktorých väčšina bola mimo tohto štýlu a tak nejak postupne sme našli prienik záujmov. Začali sme tvoriť a každý z nás do toho prispel svojím pohľadom a uchom. Asi nikto z nás primárne nepočúval metalcore, hoci sme ho všetci poznali a vnímali. Podstatnejšie je možno spomenúť, kde sme sa snažili ich nečerpať, keďže napríklad jeden gitarista je srdcom punk-rocker, druhý rocker a basák s bubeníkom sú vyznávači extrémnych odnoží metalov. Metalcore je proste to, kde sme sa spolu našli.

Nedávno ste do sveta vypustili pieseň „V zajatí myšlienok“. O čom vraví táto pieseň?

Song pojednáva o zápase s vlastnou hlavou a o vnútornom boji s “démonmi“, ktorí držia človeka paralyzovaného. Každý z nás nejakých démonov má a preto pre každého sa dá song chápať inak. Náš basák hrá aj na cello, čo je brutálny nástroj, ktorý v tomto songu konečne dostal priestor. Rovno by som rád upozornil aj na predlžovačku, ktorá v tejto časti bije do očí a ktorá kontruje melódii. Nie sme nijak sponzorovaní predajcami predlžovačiek. Je to proste len dobrá predlžovačka, ktorá si zaslúžila miesto v klipe.

Kde ste boli nahrávať? Akú ste mali predstavu o výslednom zvuku?

Celá inštrumentálna časť spolu s mixom boli vytvorené v našom vlastnom malom štúdiu Skušobňa records©, ktoré vzniklo výhradne pre naše potreby. Realizácia vlastného štúdia nebola nijak podmienená zlými skúsenosťami zo štúdia. Songy sú proste komplexne prepracované a bolo zložité nahrávať ich v štúdiách. Takto na ne máme toľko času, koľko chceme. Obrovské množstvo času zaberie vytváranie samplov a úprava aranžov. Jediné, čo nenahrávame u seba sú spevy, pretože by to bolo príliš komplikované a pretože v štúdiu Exponent z nášho speváka vytiahnu dušu. Master nám tiež zabezpečuje Tomáš Kmeť z Exponentu. Ďalší podstatný dôvod, prečo bolo možné nahrávať si sami je, že nášho speváka, ktorý celý tento proces zastrešuje, to veľmi baví.

Chystáte aj nejaký nosič?

Toto je otázka, ktorá je úzko spätá s coronou. Album už mal byť na svete, ale kvôli opatreniam sme sa nemohli vídať, takže sme vo veľkom časovom sklze. Nebudeme zatiaľ nič sľubovať, ale určite je v pláne CD a určite si veľkú časť z neho spravíme sami.

Linky na kapelu | www | facebook | instagram | bandzone |

zdroj / autor: so súhlasom Hlukoskop.sk, Lukáš Polák – šéfredaktor Hlukoskop.sk