Pán Stanislav a Raketa v novej piesni volajú po mieri

Po úspešnom debute Amplion (2019) ohlásila bratislavská pop-rocková partia Pán Stanislav & Raketa na jeseň tohto roka vydanie nového albumu pod názvom Combain. V týchto dňoch z neho zverejnili prvú pieseň s nanajvýš aktuálnym titulom – Nech vládne mier.


Text začal vznikať, podĺa autora Stanislava Petrova, „ako mnoho iných textov pesničiek – po hádke s partnerkou. Potom som ale tému Nech vládne mier zovšeobecnil na celý svet. Uvedomil som si, že to je práve to, o čom má zmysel spievať – aby ĺudia prestali so šarvátkami a vojnami, ktoré sú zbytočné, spiatočnícke, degresívne. Je to najzmysluplnejšia téma, o ktorej treba spievať, čo pochopil aj John Lennon či Michael Jackson. Zabíjať sa navzájom je absolútny nezmysel. Vojna v dnešnom svete už nemá miesto a na vývojovom stupni ľudstva sú to míĺové kroky smerom späť.“

Zatiaľ čo kostru debutového albumu Amplion tvoria štýlovo aj textovo vyhranené piesne, v novinke Nech vládne mier pôsobí Pán Stanislav & Raketa stráviteľnejšie aj pre širšie publikum. Na jeseň teda uvidíme, či sa týmto smerom bude uberať aj ďalšia tvorba skupiny.

Stanislav Petrov je známy ako zakladujúci člen bratislavskej skupiny Le Payaco, ktorú opustil v roku 2000 po vydaní prvého albumu a venoval sa štúdiu réžie hraného filmu. Jeho krátke filmy získali ocenenia na filmových festivaloch. Je tiež spoluautorom hitu Dobrý večer priatelia.

K hudbe sa vrátil v roku 2008, keď založil spolu s Ďurom Černým a Matúšom Kľúčikom trio Petrov Černý Kľúčik. Zostava skupiny Pán Stanislav & Raketa sa sformovala v roku 2014, keď sa basgitary chopil Janko Antal a za bicie si na miesto Ďura Černého sadol Radoslav Pinka.

V roku 2019 kapela vydala debutový album Amplion postupne si vďaka chytľavým skladbám, ktoré sprevádzajú nápadité DIY videoklipy,  získava čoraz väčšiu popularitu. Rocková produkcia skupiny je pretkaná vplyvmi funku aj punku a umocňujú ju originálne, priamočiare a často humorné texty Stanislava Petrova. 

zdroj / autor: Barbora Vrbová, foto: Lula Sandberg