Peter Lipa a Martin Harich pri lipovom čaji nahrali spoločnú skladbu Vtáci v kŕdli

Legenda slovenskej hudobnej scény, 78-ročný jazzman Peter Lipa, a o viac než polstoročie mladší spevák a jeden z najaktívnejších autorov novej generácie Martin Harich (26) predstavujú spoločnú pieseň. V chytľavej novinke Vtáci v kŕdli ukázali, že ich hlasy spolu veľmi dobre ladia.

Napriek veľkému vekovému rozdielu si jazzová ikona a mladý hudobník majú čo povedať, a to nie len hudobne. Sympatická popová skladba Vtáci v kŕdli nie je len o vzájomnej úcte medzi dvoma umelcami, ale aj o dôležitosti spolupatričnosti a súdržnosti, ktorá sa v súčasnosti intenzívne skloňuje v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Aj keď Martin Harich strávil veľkú časť muzikantsky „uhorkového“ obdobia pandémie Covidu-19 v USA a vo svojej tvorbe sa zameriaval viac na angličtinu, text novej piesne je v slovenčine a nesie sa v optimistickom duchu. Skladbu produkoval Martin Harich, o master sa postaral Ján Zborovjan zo štúdia Audio Wizzards.  Pieseň je odteraz dostupná na všetkých digitálnych streamovacích službách

„Skladbu som písal minulý rok, počas jednej z mnohých karantén. Napriek tomu, že slová sú moje, mal som pocit, že by ich mal spievať pokojný a uvedomelý človek, s nadhľadom a pokorou v hlase. Meno Petra Lipu v tejto súvislosti prvýkrát vypadlo z úst môjho známeho, po malom koncertne u nás na Liptove. Atmosféra bola už dosť uvoľnená, keď mi povedal: ‚Ty musíš urobiť pesničku s Peťom Lipom. Dám ti na neho číslo! Akurát som mu poslal tvoje video!‘ Na začiatku som to bral ako klasický polnočný vtip do vzduchu. Keď mi ale ráno pristálo Peťovo číslo v správach, začal som nad tým premýšať. Táto kombinácia mi prišla nepredstaviteľná, ale hlavu mi to šrotovalo tak veľmi, že som Peťovi zavolal,“ približuje pozadie spolupráce Martin Harich.

Martina si pamätám od čias Superstar. Nedávno vstúpil do nášho vzťahu spoločný fanúšik z Mikuláša, ktorý mi poslal krátky, telefónny záznam z jeho koncertu. Na videu niekto dobre spieval a hral na gitare. Potom som sa dozvedel, že to bol Martin a že či by som s ním nechcel niečo urobiť. Ja sa už tradične staviam k novým impulzom kladne, tak som bez váhania súhlasil. To, čo sa dialo potom, už len potvrdilo moju voľbu. Martin sa ohlásil a zakrátko mi poslal demo spoločnej pesničky. Bolo to dobré a profesionálne. Tým sa to celé začalo,“ opisuje začiatok spolupráce Peter Lipa.

„Martin ma navštívil, doniesol si mikrofón a u mňa doma sme nahrali môj spevácky part. Popritom sme sa dohodli na malých zmenách v aranžmáne, frázovaní a texte. O dva týždne sme mali session číslo 2, kde sa Martin ukázal ako človek, ktorý to má dokonale premyslené. Vedel presne, čo odo mňa potrebuje a ja som viac-menej všetko ostatné nechal na neho. Zvládol to ako skladateľ, textár, zvukový majster aj producent veľmi dobre,“ chváli Lipa talentovaného kolegu, ktorý by mohol byť jeho vnukom.

„Petrove vokály sme nahrali u neho doma, doslova – popri lipovom čaji,“ dodáva Martin harich, ktorý okrem duetu s Petrom minulý týždeň zverejnil aj emocionálne nabitú verziu zhudobnenej vojnovej básne Milenci bôľu, s ukrajinskou speváčkou Julay.

zdroj / autor: Martin Harich, foto: archív speváka