Rap s rockovou energiou – Dissmatik vydali EP Na budúci týždeň

Zdravo drsní, odhodlaní, neobohraní a zároveň znejúci ako rokmi preverená a etablovaná skupina. Reč je o hornonitrianskej kapele Dissmatik, partii piatich mladých hudobníkov, ktorí už ďalej nemohli v sebe dusiť kreatívnu energiu, a preto sa rozhodli vypustiť džina z fľaše a predstaviť svoju tvorbu fanúšikom a širokej verejnosti prostredníctvom EP nahrávky Na budúci týždeň.

Vznik kapely Dissmatik, ktorá vo svojej tvorbe mieša prvky rocku, rapu aj funku, sa datuje niekedy okolo roku 2019, kedy ju založil raper David Sihelský spoločne s gitaristom Vilom Černákom. S myšlienkou založiť kapelu sa pohrávali už od strednej školy, kedy spolu začali úzko spolupracovať a začali vznikať prvé demá. Kapelu ďalej tvoria basgitarista Adrián Rajnoha, gitarista Timotej Halenár a bubeník Adam Galbavý.

Svieži multižánrový koktejl

V tejto zostave kapela v decembri minulého roka vydala svoje prvé EP Na budúci týždeň. Obsahuje šesť skladieb, v ktorých kapela zaujímavým spôsobom mieša surovosť a melodiku. Medzi svojimi vplyvmi kapela uvádza Jimiho Hendrixa či kapelami ako Red Hot Chili Peppers, Rage Against The Machine a Limp Bizkit, a je to v ich tvorbe počuť.

Členovia skupiny pochádzajú z Prievidze a Handlovej, takže je pravdepodobný aj vplyv handlovskej rapovej stálice Moja Reč. Okrem regiónu a názorov (skladba Tak zatiaľ čau) je tu istá podobnosť aj v tom, že Supa s Delikom vstúpili v roku 2004 na slovenskú scénu dnes už kultovou kapelovou demo nahrávkou s formáciou Komplot, ktorá ich výrazne odlíšila od vtedajšieho slovenského rapu. A po vypočutí debutového EP od Dissmatik by neprekvapilo, keby si s „dobrými chlapcami“ z Handlovej v budúcnosti strihli nejakú spoluprácu.

„Celé EPčko vznikalo na skúšobni, hudba vznikala ako prvá a ja som do toho písal,“ opisuje zrod EP popisuje frontman David Sihelský. „Obaja s Vilom máme prehľad vo viacerých žánroch, počúvame všeličo, takže bolo jasné, že sa nebudeme uberať len cestou jedného štýlu.“

Ako vznikol samotný názov EP, ozrejmil Vilo Černák: „Začalo byť vo zvyku, že sme si vždy povedali, že to spravíme ‚na budúci týždeň‘. Napokon to trvalo dva roky. Pôvodne sme ho chceli vydať bez názvu, alebo s názvom Pokým to hrá.“

Kapela nahrávala EP v Bojniciach v domácom štúdiu, o mix sa postaral Adrián Rajnoha, album zmastroval Ľubomír Mazák. K dvom z pesničiek (David čáu a Pokým to hrá) už kapela stihla na Youtube publikovať videoklipy. O obal nahrávky sa postaral fotograf Peter Frimmel alias Pete Kreins (frontman The Kreins) a digitálnu distribúciu zaobstaral Spinaker. EP je dostupné na streamovacích službách Spotify, Deezer či Youtube Music.

Vzhľadom na pandemickú situáciu stihli Dissmatik zatiaľ odohrať len pár koncertov na domácej pôde v Prievidzi a vystupovali aj ako predkapela Darkness Positive. Vzhľadom k aktuálnej priaznivo sa rysujúcej pandemickej situácii ale kapela postupne plánuje koncerty na tento rok, vrátane účasti na letných festivaloch. Zatiaľ má kapela potvrdenú účasť na festivale Tužina Groove. Fanúšikov bude Dissmatik o svojich koncertných plánoch informovať na www.facebook.com/dissmatikband.

tracklist EP Na budúci týždeň:

1. Dávid čau
2. Pokým to hrá
3. Hostinec U Karčiho
4. Acid (feat. Dayki)
5. Lúzer
6. Tak zatiaľ čau

zdroj / autor: Juraj Cagáň, Patrik Marflák, Dissmatik, foto: Pete Kreins