Trenčianski Slowlick vydávajú pozoruhodný debut Mare Liberum Apertum

Andrej Gmuca a Juraj Kocnár sú dvaja kamaráti, ktorých spojila hudba. Vyštudovaní muzikanti z Trenčína, každý s vlastným príbehom a skúsenosťami, spojili svoj talent v zoskupení s názvom Slowlick a na značke Slnko Records vydávajú pozoruhodný debut Mare Liberum Apertum.

“Tvoríme hudbu k imaginárnym príbehom. Celý projekt je v prvom rade o priateľstve,“ hovoria Andrej Gmuca a Juraj Kocnár. Obaja ovládajú hru na niekoľko hudobných nástrojov – husle, basu, gitaru, banjo či klávesy. Majú za sebou cestovanie, práce v zahraničí a pôsobenie v rôznych súboroch, kapelách aj orchestri. To všetko sa prejavuje v otvorenom a slobodnom prístupe k tvorbe.

42 minútová nahrávka Mare Liberum Apertum je mimoriadne komplexným a rozmanitým dielom so širokým nástrojovým obsadením. Nápadité gitarové plochy dopĺňajú alebo striedajú lesný roh, trúbky, harfa či cimbal. Melancholické a psychedelické harmónie chvíľami prechádzajú do tanečných basov a miestami dokonca do akejsi “slowlickovskej” verzie súčasného bluegrassu.

Nad všetkým sa nesie hlas spoluautora Andreja Gmucu a viacerých hosťujúcich speváčok z trenčianskej scény – Niny Kohout, Jany Salvi (ex-Bulp) a Radmily Svensson (YouCoco). Album je plný symbolických odkazov na súčasnosť aj minulosť, inšpirovaný literatúrou, filmom a osobnými zážitkami. Zároveň je čiastočne aj prehliadkou talentu, ktorý sa koncentruje v trenčianskej hudobnej komunite. Okrem spomenutých speváčok boli k spolupráci prizvané ďalšie mená ako Peter Kohout, Juraj Ofúkaný, Jakub Zaťko, Marián Slávka, Adam Oleksík, Matúš Homola či Karol Mikloš, ktorý sa postaral o postprodukciu jednej skladby.

Názov Mare Liberum Apertum odkazuje na princíp slobodného mora, na územie, ktoré nikomu nepatrí a každý sa na ňom môže voľne plaviť. “Tento koncept nás inšpiroval aj v našej tvorbe. Preto je na albume toľko interpretov a spoluprác. Navzájom si pomáhame, radíme a takto otvorené by sme to radi nechali aj do budúcnosti,” hovoria Juraj a Andrej.

Debut od Slowlicku obsahuje 11 skladieb, ktoré zmixoval Tom Lobb a o master sa postaral Gaex. Prvých 5 pesničiek je už na streamovacích službách. Celý album v digitálnej verzii je dostupný cez vydavateľstvo Slnko Records. CD aj vinylová verzia sú v predpredaji a najbližšie koncerty plánujú Slowlick v budúcom roku.

Playlist:

01 Lancaster
02 Blake Tyger
03 Ghost Buster
04 Walking Like Russell
05 Dangerous
06 Dance Floor
07 Social Animal
08 Two Feathers
09 TLV
10 One ShoT
11 After Midnight

Album z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a SOZA.  

Slowlick – Mare Liberum Apertum (digital + LP a CD predpredaj):

https://www.slnkorecords.sk/slowlick/mare-liberum-apertum

zdroj / autor: Alexander Čerevka – Slnko Records