Trnavská punková kapela Zotrwačnosť vydáva po piatich rokoch jubilejný…

Slovenská formácia Zotrwačnosť v decembri vydala nový album, ktorý dostal svoj názov XX podľa šialeného roku 2020 a tiež kvôli 20. výročiu existencie kapely. Pre Zotrwačnosť je to piata štúdiová nahrávka, čo sa už celkom počuteľne prejavuje na inštrumentálnosti a aranžmánoch.

Tentokrát si chalani dali viac záležať aj na kvalite nahrávky a opustili tak DIY zvuk, ktorým sa vyznačovali ich ostatné albumy. Zotrwačnosť sa síce zaraďuje medzi punkové kapely, ale už dlhší čas koketuje s metalom. Preto si pre nahrávanie vybrala štúdio Shaark v Bzenci, ktoré je známe hlavne na metalovej scéne. Nahrávali v ňom kapely ako Catastrofy, ČAD, Adacta alebo Lunatic Gods a so štúdiom spolupracuje napríklad Zdeněk Pradlovský (ex Kreyson, Master), ktorý na nahrávanie poskytol svoje bicie.

Nahrávanie albumu XX začalo už v roku 2019 a pokračovalo začiatkom minulého roka, plynulosť však narušila koronakríza a problém vycestovať do Českej republiky. Kapela tak musela niektoré termíny posúvať, no nakoniec koncom leta 2020 úspešne donahrávala všetkých dvanásť skladieb.

Album obsahuje melodické barové hymny ako Peňaženka (hosťuje trnavská undergroundová rapová legenda Torula) a Česká (vznikla po vydarenom večeri po nahrávaní v miestnom bare), či ohliadanie sa za minulosťou v skladbách Nažive a Popíček, ktorú kapela opisuje ako „také technickejšie Inekafe“. Nechýba ani environmentálna tematika (šialený obyvateľ lesa Paznecht) a kritika spoločnosti v skladbách SlovenskoOrtieľHorké SlinyIhla). Raritou je akustická bonusovka IT Technik, vtipne a trefne opisujúca život extrémneho nerda.

Situácia v roku 2020 nedovolila kapele usporiadať poriadny krst v klube, a tak sa chalani rozhodli pre digitálny release, ktorý pokrstili naživo v skúšobni 12.12.2020. Zahrali všetky pesničky z nového albumu a zopár starších kúskov. Krstnými otcami sa stali bývalí členovia skupiny. Medzi fanúšikov albumu sa zaradil spevák a gitarista trnavskej kapely The Wilderness Denis Bango, známy aj vďaka rapovému projektu Fvck_Kvlt, ktorý nahrávku ohodnotil štýlom sebe vlastným: „Fakt popiči. Aj zvukovo to je úplne top. A je to celé zase dalej jak predošlé veci. Popiči robota.“

Album môžete počúvať a podporiť kúpou na Bandcampe a nájdete ho aj na všetkých streamovacích službách.

zdroj: Hudba.sk