Vokálny ansámbel WAF Band nahral ľúbostnú pieseň z Očovej Počúvaj, počúvaj

Vokálne zoskupenie WAF Band požiadalo slovenskú skladateľku Máriu Jašurdovú o aranžmán ľudových piesní na mieru ansámblu na sklonku roka 2021. Výsledkom spolupráce sú úpravy dvoch ľudových piesní, z ktorých nahrávku prvej, ľúbostnej piesne Počúvaj, počúvaj, ansámbel zverejnil v týchto dňoch.

Počúvaj, počúvaj je pieseň z obce Očová v detvianskom regióne. V úprave Márie Jašurdovej získala archaická ľudová pieseň nové rozmery. Postupné napájanie sa hlasov, zvukomalebné plochy a sólové úseky nechávajú vyniknúť farebnosť hlasov spevákov a zároveň dokazujú kompozičné majstrovstvo skladateľky. Tá modernizuje chápanie a prácu s ľudovým materiálom, podporuje jednoduchosť nápevu, postupne kumuluje napätie a tak vytvára v podstate úplne nové dielo.

„Pieseň nás vnútorne zasiahla už po prvom spoločnom prespievaní. Nacvičovanie bolo rýchle, pretože sme frázovanie i celkovú náladu diela prežívali rovnako. Snažili sme sa o čo najprirodzenejšie jednoduché spievanie, aby čo najviac vynikli jednotlivé hlasové linky aj harmónie,“ hovoria speváčky zo zoskupenia WAF Band.

„Po nečakaných udalostiach na Ukrajine nabrala pieseň o lúčení sa párov ešte ďalší, hlbší rozmer. Pre zachytenie našich pocitov a vzniknutej atmosféry sme preto pieseň nahrávali spoločne v sextete. Pieseň chceme venovať všetkým statočným ľuďom, ktorí poznajú cenu slobody,“ hovorí aranžér a zároveň spevák WAF Bandu Matúš Uhliarik. Počúvaj, počúvaj je už druhou piesňou skladateľky Márie Jašurdovej, ktorú zoskupenie zaradilo do svojho repertoáru. Na Vianoce zverejnili ich naštudovanie českej koledy Byla cesta, byla ušlapaná.

Šesťčlenný vokálny ansámbel WAF Band vznikol počas prvého lockdownu v roku 2020 kvôli potrebe tvoriť a spievať, keďže v speváckych zboroch, v ktorých členovia pôsobili, to nebolo možné. Vytvorili úzku bublinu, ktorá spevom udržiavala svoju kondíciu a vzájomne sa motivovali v umeleckom napredovaní. Ansámbel tvoria Kristína GotthardtJana Jakubíková, Aďa ČatlošováJán PalloKubo Kováč a Matúš Uhliarik. Zoskupenie sa podieľalo i na albume Františka Báleša: Sonety, ktorý získal v jazzovej kategórii cenu Radio Head Award za rok 2021.

zdroj / autor: Kristína Gotthardt, foto: archív skupiny